Necati Şenyıldız'ın Diğer Yazıları

15.06.2014
 
12.07.2012
 
27.06.2012
 
18.06.2012
 
 
 
BİR BAŞKADIR KÖYÜ/KÖYLÜ(MÜZ)

Toplum yararına olabilecek ilk adımları atmayı sever bizim insanımız. Geçmişte örnekleri vardır. 1960 Yıllarda o dönemin orta yaştaki hemşehrilerimiz köyümüzün kalkınması için güzelleştirme derneği kurmayı düşünmüşler, (Biga yöresinde ilk) Aşağıdemirci Köyü Güzelleştirme Cemiyeti adıyla merkezi İstanbul'da olan dernek kurmuşlar. Yahya Gezer, merhum Sadık Akaydın, İsmail Güvercinci gibi isimlerin yer aldığı dernek o günün imkânları içerisinde güzel çalışmalar da yaptılar. Topladıkları paraları köye göndererek su şebekesinin borularının alınmasına katkı sağlamışlardı.

Ne olduysa oldu güzel şeyler yapan dernek kapandı. İyi ve güzel şeyler yapmayı amaçlayan insanlar küstürüldü. Köşelerine çekilmelerine sebep olundu. Bu gelişmeler üzerine birçok yorumlar da yapıldı tabii. Neticede dernek denen bir kuruluş kalmadı ortalıkta. Bir anlamda kendi elimizle kurduğumuz derneğimizi yine kendimiz yıkmış olduk.

Yıllar birbirini kovaladı. İhtilâller yaşadık. Ekonomik krizlerin girdabında debelendik. İkili, üçlü koalisyon hükümetleri ile idare olunduk. Paramız bir pul oldu, bir pir. Bol sıfırlı milyonlarla ifade ettiğimiz paralarla hava atarken, birden sıfırlara kıran girdi ve liraya düştük. Alıştığımız enflâsyon canavarı da bize küstü. İyi ve güzel günler de yaşadık, korkulu, acı dolu, sıkıntılı günler de geçirdik.

1990'lı yıllara geldiğimizde Türkiye'de ilklerden birini daha gerçekleştirdik ve “Dört Mevsim Aşağıdemirci Köyü Gazetesi”ni çıkardık. Köy yerelinde yayınlanmış gazete var mı diye araştırdığımızda Ordu ilinde bir vatandaşımızın kendi imkânları ile sadece üç sayı yayınlayabildiği bir gazete olduğunu öğrendik. Bizim gazete çıkarma teşebbüsümüzden hemen hemen 60 yıl önce. Bir başka köy gazetesi de Kırşehir'in Dalakçı köyünde yayınlanmış ve çok uzun bir süre yayın hayatını durdurmuştu. Her iki gazetenin de toplam yayın hayatını (zinhar küçümsemiyorum) bizim gazetemiz geçmiştir. Yani 15.yılın yarısını bitirdiğimiz şu günlerde nice 15 yılları hedeflemekteyiz.

Gazetemiz “En Uzun Soluklu İlk ve Tek Köy Gazetesi” olma özelliğini yaşarken, kendisi çok genç ama düşünceleri büyük, gönlü zengin, saygı ve sevgi dolu kardeşimiz Yusuf Serkan Tanrıkulu'nun kurucu editörlüğünü yaptığı “Aşağıdemirci.com” kuruldu. Bu da Biga yöresinde ilkler arasında yer alıyordu. Mevcut köy siteleri içerisinde hizmetleri ile kısa sürede ön sıralara kadar çıkmıştı. Öyle bir dönem geldi ki çalkantılara maruz kaldı. Kan kaybetti, zirvedeki yerini koruyamadı. Sitenin tasarrufunda yaşananlar bu sonucu getirdi ve Yusuf Serkan Tanrıkulu siteye re'sen müdahale ederek yenileme yoluna gitti. Çok da iyi oldu.

2012'nin başında yeniden yayın hayatına dönmesi güzel bir sürpriz oldu. Madem site yenileniyordu, revize edilen site ile gazetemizin birbirine entegre olması da gerçekleştirilmeliydi. Öyle de oldu. Gazetedeki köşe yazarlarına sitede yer verildi. Bunların arasından ayrılanlar da oldu, yeni katılanlar da. Yeni adı“Aşağıdemirci Köyü Halkının Özel Web Sitesi” ve yüzü, yeni anlayış ve uygulaması ile sitemiz beğeni kazandı. Aktif olan bölümleri ilgi ile takip ediliyor. Çok önemli bir uygulamanın hizmete gireceği müjdesini veren Serkan kardeşimizin yeni sürprizini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Öte yandan gazetemiz değişken olan yapısını belli bir standarta oturttu. Ebat ve sayfa sayısı sabitlenen gazetemize ulaşan haberlerin tümüne ayırım yapılmaksızın yer vermeye gayret edilmektedir. Site ile entegre olduğumuz günlerden sonra haber akışındaki serilik ve yoğunluk sebebi ile gazetenin 10 sayfası kâfi gelmemektedir. Sayfa sayısını arttırmak istediğimizde matbuat maliyeti karşımıza çıkmakta, abonelerden tahsil edilen meblâğın 10 sayfadan fazla sayfalı gazetenin maliyet giderlerini karşılamaya yetmemektedir. Abone bedelini arttırmayı da arzu etmediğimiz için yayınlanamayan haberler olabilmektedir.

Gazete ile site birbirine rakip değil, biribirini tamamlayan iki yayın organı olarak görev yapmaktadır. Sitede görev yapanlar ile gazetedeki emekçiler ayrı ayrı çalışmalarına rağmen, daima birbirleri ile fikir teatisinde bulunmaktadırlar. Bu da daha düzeyli, beğenilen ve sağlıklı bir yapıya ulaşılmasını sağlamaktadır. Görev yapanların hiç birisi diğerine üstünlük taslama gayreti içerisinde olmayıp tamamen saygı ve sevgi düzeyini koruyan, öneren, birbilerini dinleyen ve fikirlerine saygı gösteren anlayışla görev yapmaktadırlar. Bu insanların vermek istedikleri şey de birlik ve beraberlik ruhudur. Zira bir ve beraber olduğumuzda fevkalade güzel şeyleri başarmanın çok kolay olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

 
 
Yazara Ait Tüm Yazılar
 
15.06.2014
 
12.07.2012
 
27.06.2012
 
18.06.2012
 
07.05.2012
 
07.05.2012
 
07.05.2012
 
07.05.2012
 
07.05.2012
 
05.01.2012
 


ANKARA
 
s
Fatih Genel
Kaymakamımız
Osman Küçükışık
Muhtarımız Diyor ki
Necati Şenyıldız
Katib-i Adil
Muzaffer Tanrıkulu
Seyyah-ı Fakir
Rüksan Kılınç
Hukukçu Gözüyle
Cahide Ulaş Aytar
Bir Sevdadır Şiir
Tuba Çilingir
Edebi Yazılar
B. Rıdvan Alevcan
Uzman Gözüyle
Feriye Aydın Arku
Balkanlardan
Ahmet Kuzu
Ziraat Köşesi
Şeyma Nur Altun
Nur'dan Damlalar
Gamze Özdem
Gamzenin Gözüyle
Numan Türer
Aniden
Beyazıt Sarı
Rahmet Pınarı
Enver Sağlam
Söz Bilirsen
Köşe Siz
Sizin Köşeniz
   
Revised 2011 / Tüm hakları Aşağıdemirci Köyü Halkına Aittir.